„Am o companie cum este Hidroelectrica, care are nevoie astăzi de anumite aprobări pentru creşteri de sa­la­rii în anumite zone, pe zona de servisare, în mod corect. Le-am spus deschis (directo­rilor companiei – n.red.): la ce contracte de management aveţi, v-aţi luat salarii foarte bune, aţi luat şi prime de performanţă, dar fără să faceţi investiţii. Nu mai merge aşa. Condiţionările sunt clare. Cât sunt eu pre­mier, nu le va trece bugetul dacă în contrac­tele lor de mandat nu se introduc clauze care să arate foarte clar că trebuie să îşi facă într-un an, un an şi jumătate 1.500 MWh de stocare“, spunea săptămâna trecută Ilie Bolojan, cel care a ocupat funcţia de prim-ministru şi a preluat-o pe cea de ministru interimar al energiei. Tot el a mai spus că în ultimii ani Hidroelectrica a făcut puţine investiţii.



Leave a Reply